Kuwety dla kota – jaką wybrać?

Dla każdego przyszłego właściciela kota ważnym elementem wyposażenia domu powinna stać się kuweta. Zależy od niej, czy wychowanie zwierzęcia będzie udane. Jaką kuwetę dla kota wybrać? Czym powinna się cechować?

kuweta dla kotaNajbardziej popularne są otwarte kuwety dla kota w formie prostokąta. Mają różne wysokości rantów, a tym samym różną wysokość. Zdecydowanie lepiej jest już na samym początku przygody z kotem wybrać taką z wyższymi rantami. Uchroni ona przed wysypywaniem żwirku na podłogę. Natomiast, jeśli w domu ma się pojawić kilkumiesięczne kocię, rant nie powinien być zbyt wysoki, ponieważ sprawi pupilowi problem z wejściem do kuwety. Może się to zakończyć problemami behawioralnymi i niechęcią do korzystania z kociej toalety w przyszłości. Co ważne, kuwety te występują nie tylko w kształcie prostokąta. Z łatwością można również znaleźć trójkątne. Świetnie sprawdzą się w rogu łazienki, można dzięki nim zaoszczędzić wiele miejsca.

Jaki żwirek wybrać?

Kiedy w domu pojawi się już kuweta, należy zastanowić się nad żwirkiem. On także ma duże znaczenie. Należy przetestować kilka rodzajów, żeby wybrać ten, który jest najlepszy dla danego kota. Żwirki, na jakie można się zdecydować to:

– silikonowy – pochłania zapachy, jednak nie nadaje się do spłukiwania w toalecie

– bentonitowy – łatwo usunąć zużytą część żwirku, ale nie można spłukiwać go w toalecie

– drewniany – wydajny i dobrze pochłaniający zapachy, wygląda jak pellet; poza tym może być spłukiwany w toalecie.