Jak właściwie dobrać obrożę dla psa?

Każdy właściciel psa dobrze wie, jak ważna jest obroża i że trzeba do niej przyzwyczajać swojego pupila już od szczeniaka. Na rynku akcesoriów dla psów istnieje bardzo szeroki wybór obroży. Najważniejsze jest jednak jej odpowiednie dopasowanie. Obroża nie może bowiem psu przeszkadzać.

Po pierwsze, ważna jest wielkość i siła psa. Do niej przede wszystkim należy doprać obrożę. Jeśli pies jest duży i silny obroża nie może być wykonana z delikatnego materiału ponieważ pies może ją zwyczajnie zerwać. Jest to problem zwłaszcza wtedy kiedy pies nie potrafi prawidłowo chodzić na smycz i często próbuje się wyrwać. Ważny w tym przypadku jest także rodzaj zapięcia obroży. Musi być wytrzymałe.

Inaczej jest w przypadku piesków małych. Obroże dla psów w tym przypadku nie mogą być ciężkie i zbyt szerokie. Najlepiej jest to sprawdzić zakładając obrożę i zobaczyć czy piesek nie opuszcza głowy w dół. Jeśli tak się dzieje, jest to znak, że obroża jest dla niego za ciężka. Taka obroża będzie zwyczaje przeszkadzać psu w codziennych czynnościach i piesek będzie się męczył.

Obroża nie może być także zbyt twarda. Nie może posiadać także zbyt ostrych krawędzi. Chodzi o to, aby nie kaleczyła ona szyi psa. Jak wspomniano wcześniej obroża nie może psu przeszkadzać, pies wręcz nie powinien zauważać jej obecności podczas codziennych czynności.

Jeśli mamy problem z doborem obroży najlepiej będzie zapytać o radę weterynarza lub sprzedawcy w renomowanym sklepie z akcesoriami dla psów.