kuweta dla kota

Żwirek dla kota – jaki wybrać?

Wbrew pozorom wybór odpowiedniego żwirku do kociej kuwety nie jest łatwy. Istnieje wiele tego typu produktów, a każdy z nich wykazuje nieco inne właściwości. Podpowiadamy, jakie są rodzaje żwirków i czym się kierować przy ich wyborze.

Rodzaje żwirków dla kotów

Żwirek dla kota może być wykonany z różnych tworzyw, a najpopularniejsze rodzaje to:

  • żwirek bentonitowy – najczęściej wybierany rodzaj podłoża do kocich kuwet. Może mieć różną grubość ziaren i występować zwyczajnej lub zapachowej, na przykład o aromacie lawendy. Bardzo dobrze wchłania wilgoć, a jego sprzątanie nie sprawia większych trudności.
  • żwirek silikonowy – zapewnia doskonałą wchłanialność nieprzyjemnych zapachów. Nie zbryla się, co wymaga jego codziennego dopełniania. Nie wymaga tak częstej całościowej wymiany, jak w przypadku innych żwirków.
  • żwirek drewniany – cechuje się bardzo dobrym zbrylaniem, niestety może się przyczepiać do dolnej części kocich łap. Da się go spłukiwać w toalecie.
  • żwirek kukurydziany – cechuje się dużą wydajnością, ze względu na swój naturalny skład dobrze pochłania zapachy.

Żwirek dla kota – co warto wiedzieć?

Kupując i używając żwirek dla kota należy pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze większość z nich poza drewnianym i kukurydzianym nie może być spłukiwana w toalecie. Poza tym koty o długiej sierści powinny korzystać ze żwirku o większych gabarytach. Małe granulki będą się przyczepiać do ich sierści, a co za tym idzie zaczną zanieczyszczać mieszkanie.