Kaganiec dla psa – jak wybrać dobrze?

kaganiec-dla-psa

Kaganiec dla psa należy przede wszystkim wybrać bardzo starannie. Rozmiar jest o tyle ważny, że zwierzę nie może kagańca zdjąć. Z drugiej strony przez błony śluzowe pyska u psów odbywa się regulacja temperatury ciała.

Pies nie posiada gruczołów potowych. Chłodzi się, dysząc. Kiedy nie ma takiej możliwości, może dojść do przegrzania jego organizmu i udaru cieplnego. Dlatego podczas zakupu kagańca dla psa tak duże znaczenie ma jego średnica. Musi być tak dobrana, aby pies mógł swobodnie otworzyć pysk i dyszeć. W ten sposób może regulować temperaturę swojego ciała, co jest niezwykle ważne latem. Kolejny istotny parametr to długość. Mierzy się ją od czubka nosa do stopu, a więc miejsca, w którym pysk przechodzi w czoło

Najtrwalszy kaganiec dla psa jest wykonywany z metalu. Jednak ich wadą jest dość duży ciężar. Nieco rzadziej w sklepach zoologicznych spotkać można kagańce plastikowe Są one lekkie, ale mniej wytrzymałe niż te metalowe. Równie lekkie i dość wytrzymałe są kagańce skórzane, ale w ich przypadku trudno jest dobrać odpowiedni rozmiar. Poza tym niektóre psy mogą je przegryźć. Poza tym zakupić można kagańce materiałowe, a w zasadzie opaski obejmujące kufę. Te sprawdzają się tylko w niektórych przypadkach np. podczas wizyty u weterynarza czy podczas jazdy środkami publicznego transportu. Wówczas kaganiec jest wymagany, a jeśli pies jest z natury spokojny nie trzeba od razu kupować metalowego modelu.