kret

Szkodniki w ogrodzie. Kiedy warto sięgnąć po pułapkę na krety?

Krety należą do najbardziej uciążliwych szkodników pojawiających się w naszych ogrodach. Drążąc tunele, mogą uszkadzać korzenie roślin, prowadząc tym samym do ich rozchwiania, a w skrajnych przypadkach nawet obumarcia. Zwierzęta te są też poważnym wrogiem właścicieli starannie wypielęgnowanych trawników i rabatek, które potrafią szybko zepsuć swoimi kopcami. Wysiłki ogrodników koncentrujące się na ich wytępieniu nie powinny więc dziwić. Dla tych, którzy pierwszy raz stykają się tym problemem, przygotowaliśmy krótki poradnik.

Sposoby na odstraszenie kreta z ogrodu

Zaczynając walkę z kretami, warto zacząć od metod niewyrządzających im krzywdy, a „zachęcających” do przeniesienia się poza nasz ogród. Jako że zwierzęta te wykazują dużą wrażliwość na niektóre zapachy, warto obsadzić posesję gatunkami roślin o działaniu odstraszającym – na przykład czosnkiem, szachownicą cesarską, rącznikiem, bzem czarnym czy bazylią. W handlu dostępne są ponadto specjalne środki wlewane do krecich korytarzy i wydzielające silny, nieprzyjemny dla szkodników zapach. Możemy ponadto postawić na elektroniczne odstraszacze generujące ultradźwięki lub wibracje

pułapka na kreta

Pułapki na krety, czyli jak szybko pozbyć się szkodników

Pułapka na krety https://bioires.pl/krety/aga-plast-pulapka-na-krety niekiedy okazuje się jedynym skutecznym rozwiązaniem. Tak może być w przypadku, gdy zwierzęta uodporniły się na odstraszacze lub powracają one z sąsiednich ogrodów. Do wyboru mamy żywołapki oraz pułapki z kleszczami lub ładunkiem pirotechnicznym. Te drugie powodują śmierć zwierzęcia, lecz jest ona szybka i bezbolesna. To istotne szczególnie w porównaniu z metodami takimi jak „gazowanie” kretów spalinami doprowadzanymi z rury wydechowej wężem do kopca.