Klatki dla psów są często tematem tabu, gdyż kojarzą się z ciasnymi kojcami, w których zamyka się zwierzęta na całe dnie. Można jednak zaprojektować klatkę w taki sposób, by była komfortowym i bezpiecznym miejscem dla pupila.
Najważniejszy jest rozmiar!
Powinien być on dobrany do wielkości psa oraz czasu, jaki czworonóg będzie przebywał w kojcu. Jeśli planujemy zamykać pupila tylko na parę godzin dziennie, kojec nie musi być duży. Wystarczy, aby pies mógł swobodnie się w nim poruszać. Jeżeli jednak zwierzę ma przebywać w kojcu większą część dnia, musi pełnić on również funkcję niewielkiego wybiegu. W takim wypadku klatka musi być na tyle duża, żeby psiak mógł w niej spokojnie przebiec się i spacerować.
Ochrona przed warunkami atmosferycznymi
Dobrym pomysłem jest, kiedy klatki dla psów – (zobacz składane) posiadają zadaszenie. Chroni ono przed upalnym słońcem w lecie oraz śniegiem i deszczem w mroźne dni. Ważne jest również zabezpieczenie klatki od spodu. Można wylać dno betonem, by pies nie miał możliwości robienia podkopu. Beton chroni również przed wilgocią i błotem. Nie stanowi on jednak bariery przed chłodem, dlatego warto w jednym końcu kojca zrobić drewniany podest, na którym pies będzie mógł leżeć w chłodniejsze dni.
Dobra izolacja budy
Każda klatka dla psa powinna być wyposażona w budę. Aby chronić pupila przed upałami i mrozami, najlepiej jest samemu ją zbudować i odpowiednio ją „ocieplić”. Zastosowanie izolacji (np. 1-2 warstw styropianu) między ściankami budy pozwoli na zachowanie optymalnej temperatury wewnątrz niej.
Zapewniając wszystkie powyższe standardy, klatki dla psów mogą być naprawdę przyjemnym i komfortowym miejscem. Są one dobrą alternatywą dla ras, które źle się czują w ciepłych mieszkaniach i wolą spędzać czas na dworze np. siberian husky, samoyed czy alaskan malamute.